Magazyny energii zdobywają popularność w obecnych czasach, co wiąże się z rosnącym znaczeniem odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonego rozwoju. Rozważania dotyczące tego, ile prądu może dostarczyć magazyn energii o mocy 10 kW, stają się istotne przy analizowaniu potencjalnego zastosowania takiego akumulatora w codziennym życiu. Istotne jest zastanowienie się, czy dostarczana moc wystarczy, aby zapewnić ciągłe działanie urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym przez kilka dni, oraz czy inwestycja w takie urządzenie jest uzasadniona.
W jakim celu inwestuje się w magazyny energii?
Magazyn energii, znany również jako przydomowy magazyn energii, to akumulator służący do gromadzenia nadwyżek prądu z instalacji fotowoltaicznej. Nadwyżka energii wygenerowanej przez fotowoltaikę, która nie została wykorzystana na potrzeby domu, nie jest przekazywana do sieci, lecz magazynowana, aby można było z niej korzystać w przyszłości. Ta funkcja staje się szczególnie przydatna w pochmurne dni, kiedy to jest w stanie zrekompensować mniejszą ilość prądu generowanego przez panele fotowoltaiczne.
Co oznacza, że magazyn ma 10 kWh?
Aby lepiej zrozumieć, do czego odnosi się omawiany termin, przydatne jest przypomnienie rozróżnienia między kilowatem (kW) a kilowatogodziną (kWh). Kilowat jest miarą mocy, czyli szybkości, z jaką energia jest produkowana. Z kolei kilowatogodzina jest jednostką miary energii zużywanej w ciągu godziny. W praktyce oznacza to, że magazyn energii o pojemności 10 kWh może przez godzinę zasilać urządzenie o mocy 10 kW.
Jaka jest różnica pomiędzy pojemnością użyteczną i całkowitą?
Pojemność całkowita magazynu energii, znana również jako pojemność brutto, uwzględnia zapas energii konieczny do prawidłowego funkcjonowania systemu. Pojemność użytkowa, określana mianem pojemności netto, odnosi się do ilości energii dostępnej dla użytkownika baterii. Różnica między pojemnością całkowitą a użytkową zazwyczaj oscyluje w granicach od 5 do 10%. W specyfikacjach technicznych zaleca się zwracanie uwagi na obie te wartości.
Na jak długo wystarczy magazyn energii 10 kW?
Zastanawiając się nad tym, jaki magazyn energii do fotowoltaiki 10 kW wybrać, warto zwrócić uwagę na akumulator o podobnej pojemności. Z kolei odpowiedź na pytanie o czas działania magazynu energii o pojemności 10 kWh zależy od liczby mieszkańców i urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym, które wpływają na całkowite zużycie energii elektrycznej. Magazyn o takiej pojemności może dostarczyć energię na około 10 godzin przy założeniu, że urządzenia zużywają około 1 kW na godzinę. W praktyce czas działania magazynu energii 10 kWh jest zależny od dziennego zużycia prądu.
Przykładowo, jeśli zużycie w ciągu dnia wynosi 5 kWh, energia zgromadzona w magazynie może wystarczyć na 2 dni, a przy dziennym zużyciu 9,7 kWh, energia wystarczy na jeden dzień. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, średnie roczne zużycie energii w gospodarstwach domowych to 2500 kWh, co daje średnio 6,84 kWh dziennie. Szybkość rozładowania magazynu zależy także od typu i klasy energetycznej używanych urządzeń. Przykładowe codzienne zużycie niektórych urządzeń to: płyta indukcyjna 2,05 kWh, piekarnik elektryczny 1,36 kWh, lodówka 0,74 kWh, a czajnik elektryczny 0,66 kWh. Typ i częstotliwość użytkowania urządzeń elektrycznych są istotne przy szacowaniu, na jak długo wystarczy energia z magazynu. Magazyn energii o pojemności 10 kWh może być szczególnie przydatny w domach jednorodzinnych, gdzie dzienne zużycie energii nie przekracza 9,7 kWh.